Podczas treningu formy, ćwiczeń zwijania jedwabiu lub stojącej medytacji, jestem naprawdę zrelaksowany i staram się wejść w głąb siebie, ciesząc się odczuciami.

tłumaczenie artykułu Mistrza Chen Zhonghua opublikowanego na stronie http://practicalmethod.com/2010/03/during-form-training-silk-reeling-or-standing-meditation-i-am-really-relaxed-and-try-to-go-deep-into-myself-enjoying-the-feelings/

  1. Po pierwsze, w Praktycznej Metodzie Stylu Chen Taijiquan nie korzystamy ze stojącej medytacji.
  2. Po drugie, nie wspieramy idei zrelaksowania. Wierzymy, że ta koncepcja jest bardzo głęboka. Zrelaksowanie można osiągnąć po wielu latach odpowiedniego treningu, ale to nie jest część treningu.
  3. Głównym problemem jest tu „odczucie”. Styl Chen Taijiquan to system, który stara się wytrenować cię tak, abyś stał się maszyną. Inaczej mówiąc jest to trening pozbywania się „odczuć”. Według Praktycznej Metody Stylu Chen Taijiquan, jeśli nie pozbędziesz się wszelkiej ułudy (odczucie jest jedną z nich), to nie będzie to prawdziwą nauką.
    Co nie znaczy, że złudzenia są złe czy dobre.
  4. Nie trenuj/pracuj nad czymś, co nie jest rzeczywiste! To nie znaczy, że coś, co nie jest rzeczywiste, nie jest częścią taiji. To jest część innego procesu. Nie procesu uczenia się.