O byciu „naturalnym”

tłumaczenie artykułu Mistrza Chen Zhonghua opublikowanego na stronie http://practicalmethod.com/2012/12/on-being-natural/

O byciu "naturalnym"„Naturalność”, o której mowa, to nie jest Twoja „naturalność”. Tak powiedział mistrz [Hong Junsheng – T.R.] na pierwszym spotkaniu. Jego wyjaśnienia były później oparte głównie na tym, jak oddzielić „ja” od obiektów które obserwujemy. „Natura”, o której mówi taiji, jest naturą prawdziwą, to znaczy tą poza „ja”, a nie tą, którą czuje, widzi lub w którą wierzy obserwator. Mistrz używał analogii jedzenia pałeczkami do zilustrowania naturalności w taiji. Trzeba wycofać (ciągnąć) łokieć, aby przyciągnąć jedzenie do ust i wysuwać (wypychać) dłoń, aby sięgnąć po jedzenie. Działając inaczej trudno będzie jeść pałeczkami. Dodatkowo przez cały czas będziemy szturchać łokciem sąsiada.

O byciu "naturalnym"Wszyscy ludzie lubią jeść dobre rzeczy. Wszystkie posiłki, które dobrze smakują, są szkodliwe dla zdrowia. Jeśli w to nie wierzysz, to spróbuj codziennie jeść cukier, tłustą wieprzowinę, używać soli a dowiesz się, co się stanie. W naszym codziennym życiu, leżąc czujesz się bardziej komfortowo niż siedząc, siedzenie jest bardziej komfortowe od stania, stanie jest bardziej komfortowe od chodzenia. Lecz ze względu na korzyści zdrowotne, powyższe ustawimy w odwrotnym porządku. Dlatego Wielki Mistrz Hong mówił nam, aby postępować w zgodzie z zasadami a nie z tym co czujemy. Tworzenie nowych form [taiji – T.R.] lub zmiany formy zwykle dokonują się według tego jak praktykujący „czuje”. W ten sposób szkodzi on sobie samemu i innym.